Jaki jest najlepszy preparat na kleszcze i komary?

W dzisiejszych czasach spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Ale latem pojawia się nowe zagrożenie. Oprócz swędzących ukąszeń małych krwiopijców, takich jak komary,  kleszcze mogą roznosić dodatkowo poważne choroby.

Wprowadź środki odstraszające owady aby zabezpieczyć się przed praktycznie każdym szkodnikiem, którego wolisz unikać. Istnieje mnóstwo preparatów do wyboru i działają one na różnym poziomie skuteczności.

1. Spray środek na komary I kleszcze Mugga Strong

Spray preparat na komary I kleszcze mugga strong

Bardzo silny środek działający na ogromną ilość owadów takich jak komary, kleszcze, muchy, meszki w tym owady egzotyczne. Idealny produkt dla osób które wybierają się w tropiki i chcą ochronić się przed chorobami przenoszonymi przez owady. Środek ten posiada 50% substancji czynnej DEET. Ogromna ilość osób potwierdza skuteczność tego preparatu.

Preparat chroni przed insektami nawet do 8-11 godzin od aplikacji, w zależności od pogody, skłonności do pocenia się itp.

PLUSY
  • Wysoka skuteczność
  • Przyjemny zapach
  • Duże stężenie substancji aktywnej.
MINUSY
  • Cena
Szybkie Fakty

Produkty marki Mugga® poddawane są wielu badaniom i testom Organizacji Konsumenckich, zbierając wiele prestiżowych nagród. Jako produkty zawierające unikalne połączenia ekstraktów i olejków roślinnych preparaty Mugga® przechodzą masę szczegółowych badań laboratoryjnych i wnikliwych testów przeprowadzonych w terenie, by w końcu trafić do rąk klientów.

2. Spray na komary i kleszcze Mugga Ikarydyna

Spray, środek, preparat na kleszcze i komary Mugga Spray Ikarydyna 25%

Kolejny spray firmy Mugga tym razem bez DEET który może niektórym osobą podrażniać skórę. Siła tego preparatu jest porównywalna do DEET. Skutecznie odstrasza kleszcze, komary, muchy i pchły. Preparat ten zawiera stężenie substancji czynnej na poziomie 25% i zapewnia skuteczną ochronę nawet do 8 godzin.

PLUSY
  • Przyjemny zapach
  • Skuteczny
  • Mniejsze prawdopodobieństwo podrażnień
MINUSY

brak

3. Preparat na komary i kleszcze 50 % Deet 180 ml Bros

Spray na komary i kleszcze 50 % Deet 180 ml Bros

Bros to każdemu znana marka. Preparat tej firmy skutecznie odstrasza komary, w tym te tropikalne które przenoszą choroby. Jest skuteczny również w walce z kleszczami i meszkami.
Ochrona którą zapewnia trwa aż do 12h.

 

PLUSY
  • Długi czas działania
MINUSY

brak

Wniosek

Komary i kleszcze mogą być bardzo irytujące, a nawet  potrafią zrujnować czas spędzany na świeżym powietrzu. Ukąszenia są nieprzyjemne i swędzą, nie wspominając o potencjalnie niebezpiecznych, jeśli owad jest nosicielem wirusa.

Jednak dzięki najlepszym preparatom na komary i kleszcze nie masz się czym martwić. Mamy nadzieję, że nieco ułatwiliśmy wybór środka odstraszającego owady, abyś mógł cieszyć się każdą minutą spędzoną na zewnątrz, nie martwiąc się o owady.

Jak wybrać preparat na komary i kleszcze – przewodnik zakupu

Bezpieczeństwo preparatów na owady

Ponieważ środki odstraszające owady są zwykle nakładane bezpośrednio na skórę, ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Wiele osób ma obawy związane z ich używaniem, zwłaszcza jeśli formuła zawiera DEET (silny środek chemiczny).

Jeśli jednak nie będziesz codziennie nakładać środka odstraszającego owady w dużych ilościach, nie masz się czym martwić. Liczne badania wykazały, że preparaty na bazie DEET są całkowicie bezpieczne w użyciu, jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami.

Picaridin/Ikarydyna to kolejny dość powszechny chemiczny środek odstraszający komary. W porównaniu z DEET jest znacznie delikatniejszy dla skóry, dzięki czemu można go częściej stosować. Na końcu preparaty na komary i kleszcze na bazie olejku eukaliptusowego są najbezpieczniejsze w użyciu, ponieważ składnik aktywny jest całkowicie naturalny.

Skuteczność

Wiele produktów zawiera śmiałe twierdzenia że chronią, ale nie wszystkie są równie skuteczne w odstraszaniu owadów. Jest powód, dla którego olejek eukaliptusowy nie jest stosowany szerzej, mimo że jest naturalny – nie jest tak skuteczny jak produkty chemiczne.

Od dłuższego czasu DEET jest najskuteczniejszym środkiem odstraszającym owady. Pamiętaj jednak, że jeśli przebywasz w tym samym miejscu przez dłuższy czas, komary mogą przyzwyczaić się do zapachu, przez co stanie się on mniej skuteczny.

Chociaż pikarydyna nie istnieje tak długo, badania pokazują, że może być równie skuteczna jak DEET. Z tego powodu nie jest złym pomysłem rotacja między DEET a pikarydyną, aby jak najskuteczniej pozbyć się komarów i kleszczy.

Warto również wspomnieć, że wyższy procent składnika aktywnego niekoniecznie jest lepszy. W rzeczywistości skuteczność DEET utrzymuje się na poziomie 30% (20% w przypadku pikarydyny), więc uzyskanie produktu o wyższej zawartości procentowej może nie skutkować lepszą ochroną.

Łatwość aplikacji

Oprócz skuteczności, środek odstraszający komary i kleszcze powinien być również łatwy w aplikacji. Środki odstraszające komary mają na ogół jedną z czterech metod aplikacji — butelki z pompką, aerozole, balsamy i chusteczki.

Najczęściej występują preparaty w sprayu z pompką, który zapewnia wszechstronne pokrycie. Alternatywą dla pompki rozpylającej jest spray w aerozolu, który w mgnieniu oka pokryje nawet większe powierzchnie. Jednak wadą obu jest to, że duża część sprayu nie trafia na skórę.

Podczas gdy balsam zapobiega marnowaniu produktu, stosowanie środka odstraszającego owady w ten sposób jest znacznie bardziej kłopotliwe i często trudno jest dokładnie ocenić, ile potrzebujesz. Oprócz tych trzech metod możesz również chronić się za pomocą chusteczek nasączonych środkiem odstraszającym. Jest to bardzo łatwe i wygodne, ale jest to również najdroższa metoda.

Aktywne składniki

Najczęstszymi aktywnymi składnikami w środkach odstraszających komary są DEET, pikarydyna i cytrynowy olejek eukaliptusowy. Główne różnice między nimi dotyczą ich skuteczności, a także bezpieczeństwa ich stosowania.

DEET: Wydaje się, że to naturalny punkt wyjścia, gdy mówimy o preparatach na komary i kleszcze, ponieważ udowodniono, że jest skuteczny przeciwko większości gryzących owadów i istnieje od dłuższego czasu. Chociaż jest bardzo silny, DEET może być szkodliwy, jeśli zostanie połknięty lub duża ilość dostanie się do oczu, dlatego należy go używać ostrożnie.

Picaridin:/Ikarydyna Podobnie jak DEET, jest to również chemiczny środek odstraszający. Chociaż trwa debata na temat tego, czy zapewnia ten sam poziom ochrony, nie powoduje podrażnień skóry tak często, dlatego wiele osób wybiera go zamiast DEET.

Olejek z eukaliptusa cytrynowego: Jest to w pełni naturalny produkt, z którego ucieszy się Twoja skóra. Jeśli potrzebujesz środka odstraszającego, który jest miły i delikatny, jest to prawdopodobnie najlepsza opcja. Niestety jest mniej skuteczny niż dwa poprzednie środki odstraszające owady i będziesz musiał stosować go częściej.

Zapach

W przeszłości jedną z największych wad stosowania środków odstraszających owady był ich nieprzyjemny zapach. Jednak produkty w dzisiejszych czasach są pachnące, więc nie musisz się martwić o nieprzyjemny zapach. Dobra osłona zapachowa jest szczególnie ważna w przypadku środków odstraszających owady DEET, ponieważ mają bardzo silny bazowy zapach.

Często zadawane pytania o preparat na komary i kleszcze

Badania pokazują, że najskuteczniejszym środkiem odstraszającym komary i kleszcze jest DEET, tuż za nim Ikarydyna. Olejek z eukaliptusa cytrynowego jest mniej skuteczny, ale uważany za bezpieczniejszy w stosowaniu na skórę, ponieważ jest naturalny.

Niezależnie od tego, którego używasz, każdy z nich przestanie działać po określonej liczbie godzin i będziesz musiał ponownie użyć preparatu.

Komary nienawidzą silnie pachnących chemikaliów i olejków eterycznych. Zapach, który jest prawdopodobnie najbardziej skuteczny, to olejek cytronelowy, ale inne skuteczne zapachy odstraszające komary na zewnątrz to mięta pieprzowa, bazylia, melisa, rozmaryn i lawenda.

Używając środka odstraszającego owady, upewnij się, że nie dostanie się on do ust ani oczu. Po aplikacji dobrze jest też umyć ręce. Chociaż wszystkie te produkty są zatwierdzone przez EPA jako bezpieczne w użyciu, nadal najlepiej jest zachować ostrożność, aby uniknąć problemów.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, większość środków odstraszających owady nie psuje się i można ich używać przez długi czas. Jednak z czasem tracą swoją moc i skuteczność i nie zapewniają oczekiwanego poziomu ochrony. Jeśli uważasz, że twój preparat traci moc, powinieneś zaopatrzyć się w nowy.

Chociaż te produkty są świetne dla ludzi, mogą podrażniać skórę psa, więc nie zaleca się używania tych samych środków. Jeśli chcesz chronić swojego zwierzaka, powinieneś używać produktów przeznaczonych dla zwierząt, które są testowane pod kątem bezpieczeństwa stosowania na zwierzętach.

Zobacz również
Opublikowane przez Marcin
avatar

Marcin jest redaktorem serwisu alerzeczy.pl mieszkającym w Polsce. Lubi gotować i słuchać muzyki. Najbardziej lubi pisać w kategoriach Dom i Ogród, Zdrowie oraz Supermarket. Uwielbia rozmawiać o tworzeniu treści, SEO i swoim kocie.

Nie przegap najnowszych wpisów

Nie martw się, nie będziemy wysyłać spamu
© 2022 All Rights Reserved