Jaki robot sprzątający wybrać?

Zamknij oczy i wyobraź sobie to przez chwilę: niepozorne urządzenie chodzące od pokoju do pokoju, wykonujące za Ciebie najmniej ulubioną pracę, gdy podnosisz nogi, a może nawet podczas pracy lub załatwiania sprawunków. Roboty sprzątające mogą sprawić, że to marzenie stanie się rzeczywistością i nie musisz okradać banku, aby sobie na nie pozwolić.

Obecnie na rynku jest więcej robotów sprzątających niż kiedykolwiek i przebyły one długą drogę od pierwszego, który został stworzony.

Odłóżmy odkurzacz pionowy, miotłę, pojemnik na kurz i mop z powrotem do szafy – teraz problemem robota będzie sprzątanie. Chociaż roboty sprzątające były kiedyś znajdowane tylko na stronach klasycznej science fiction lub w domach marzeń w stylu Jetsonów z połowy stulecia, teraz są prawdziwymi powszechnymi urządzeniami, z modelami wyposażonymi w szereg wyrafinowanych czujników, procesorów, laserów, a nawet wspomaganych sztuczną inteligencją oprogramowanie.

Faktem jest, że jeśli chcesz utrzymać swój dom w porządku i nie masz czasu chodzić z szufelką za każdym razem, gdy zauważysz coś, co trzeba zmieść, te roboty są przydatnymi narzędziami i będą zbierać takie rzeczy, jak drobne śmieci czy kurz, w zależności od ustawionego trybu sprzątania. Ponadto są wszechstronne, utrzymują podłogi z twardego drewna, podłogi z płytek, dywaniki i dywany w nieskazitelnym stanie dzięki silnemu ssaniu, które w niektórych przypadkach może konkurować z pionową próżnią.

Choć są fajne, spełnienie marzeń o robotach sprzątających może Cię sporo kosztować — niektóre kosztują nawet czterocyfrowe kwoty. Chociaż nie musisz wydawać tak dużo, dostajesz dużo w zamian. Obejmuje to samoopróżniające się pojemniki na kurz, mapowanie wielu pomieszczeń i podłóg, mocne ssanie i przemyślanie zaprojektowany sprzęt.

To powiedziawszy, oczekiwania są ważne i żadna z tych maszyn nie może naprawdę zastąpić mopa i ludzkiego wysiłku na twardej podłodze, nawet jeśli oferują automatyczne usuwanie brudu i w większości czystą podłogę.

1. Robot sprzątający iRobot Roomba s9+

ROBOT SPRZATAJACY ODKURZACZ iRobot ROOMBA S9

Jeśli ktoś da ci gotówkę i powie, abyś kupił najlepszego robota sprzątającego, to to jest robot o którym powinieneś pomyśleć. Prawdzie powiedziawszy, iRobot Roomba S9 Plus ma ogromną cenę: 5000 zł +. W przypadku tej oszałamiającej kwoty ten automatyczny odkurzacz zapewnia mocne ssanie i doskonałe usuwanie brudu i kurzu.

Na podłogach z twardego drewna robot Roomba zebrał średnio 93% naszego piasku testowego, największą ilość w naszej grupie testowej.

Odkurzacz robot sprzątający Roomba usunął średnio 71% piasku z naszego dywanu o średnim włosiu podczas odkurzania. Ponownie, jest to najlepszy wynik, jaki widzieliśmy w tym konkretnym teście. Usunął również więcej sierści psów, sierści zwierząt domowych i alergenów niż jakikolwiek odkurzacz w tej grupie testowej. Robot nawiguje i mapuje wiele pomieszczeń i pięter. Firma iRobot zaktualizowała również swoją aplikację, aby umożliwić wyznaczenie „stref ochronnych”, których S9 Plus ma unikać podczas czyszczenia. Aplikacja pozwala również używać poleceń głosowych, aby natychmiast posprzątać pomieszczenie za pomocą Alexa lub Google Voice Assistant.

Robot przemknął przez nasz pokój testowy w krótkim, średnim czasie 25 minut. Możesz połączyć S9 Plus z aplikacją Roomba i domową siecią Wi-Fi. Najlepszy ze wszystkich jest stacja dokująca CleanBase Roomba S9 Plus. Stacja dokująca zarówno ładuje akumulator robota, jak i automatycznie opróżnia kosz na śmieci, dzięki czemu sprzątanie jest jeszcze łatwiejsze i nie musisz martwić się o żywotność baterii.

PLUSY
  • Nie wciąga kabli
  • Samo opróżniający zbiornik
MINUSY
  • Cena

2. Robot sprzątający Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

ODKURZACZ XIAOMI MI ROBOT VACUUM MOP PRO

Xiaomi Mi Robot Vacuum to tani robot sprzątający, który łączy w sobie najlepsze aspekty kilku innych czołowych producentów.

W świecie zrobotyzowanych odkurzaczy często zdarza się, że roboty sprzątające o trójkątnym kształcie są lepsze w dostępie do różnych zakamarków domu. Ale ten model wykonuje bardzo dobrą robotę. Wykorzystując inteligentne algorytmy, wsuwa się i wysuwa z pomiędzy nóg krzesła, o ile szerokość między nimi jest taka sama lub większa niż średnica odkurzacza. Stosunkowo niska wysokość sprawia również, że dobrze sprawdza się w odkurzaniu pod niskimi schodami, sofami i szafkami pod telewizor.

Poradzi sobie  różnicami poziomów, np. wspina się na maty o grubości 1 cm. Bez problemu poradzi sobie nawet z progami do 1 cm. Jeśli progi są wyższe, dostępność nie zawsze wynosi 100%. Więc ogólnie jesteśmy pod wrażeniem.

Wiele udanych funkcji
Jedną z wad odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum jest to, że jego pojemnik na kurz jest stosunkowo mały. Gdy się zapełni, odkurzacz kilkakrotnie ostrzeże Cię podczas pracy, uświadamiając Ci, że musisz opróżnić pojemnik lub wymienić filtr. Może to być dość irytujące.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa byłoby lepiej, gdyby odkurzacz przestał odkurzać i wrócił do domu, odtworzył pojedynczy sygnał dźwiękowy, a następnie wysłał powiadomienie na telefon komórkowy. Kontynuowanie pracy silnika, gdy pojemnik na kurz jest pełny, nie jest praktyczne.

A ponieważ pojemnik jest dość mały, musisz go opróżniać dość często.

Pomimo niskiego kosztu Mi Robot Vacuum ma zarówno obsługę z poziomu aplikacji, jak i obsługę sterowania głosowego za pośrednictwem cyfrowego asystenta. Połączyliśmy go z Google Home i mogliśmy wtedy poprosić go, aby zaczął sprzątać.

Aplikacja obejmuje czyszczenie strefowe, w którym można narysować określony obszar do odkurzenia, tworząc prostokąty na mapie, którą odkurzacz automatyczny tworzy w Twoim domu podczas eksploracji.

Kolejną świetną funkcją jest to, że możesz wskazać miejsce na mapie, a robot sprzątający tam pojedzie.

Świetne wyniki odkurzacza Xiaomi Mi Robot
Wynik czyszczenia jest lepszy niż się spodziewaliśmy. Robot sprzątający porusza boczną wirującą szczotką w kierunku mebli, aby usunąć z nich brud, i można go ustawić na cztery różne tryby prędkości.

PLUSY
  • Świetny design
  • Funkcje odkurzania i mopowania działają naprawdę dobrze
  • Bogata w funkcje aplikacja
  • Cena
MINUSY
  • Stosunkowo mały zbiornik

3. Robot sprzątający Xiaomi Robot Vacuum-Mop Essential

Robot sprzątający Xiaomi Robot Vacuum-Mop Essential

Nowa generacja robota sprzątającego Mi Robot pojawiła się pod nazwą „Essential”. Ten nowy robot sprzątający od Xiaomi oferuje dużą moc ssania i możliwość sprzątania domu przy niewielkim wysiłku. Mimo braku funkcji mapowania radzi sobie świetnie dzięki bardzo dobremu algorytmowi. Funkcja mopowania też sprawuje się całkiem nieźle jeśli chcemy odświeżyć podłogę. Jak każdy robot radzi sobie gorzej na wysokich dywanach. Patrząc na cenę tego urządzenia śmiało można stwierdzić że jest to świetne urządzenie w bardzo przystępnej cenie.

PLUSY
  • Niski, z łatwością wciska się pod meble
MINUSY
  • Stosunkowo mały zbiornik

Najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie

Technologia sensoryczna

Niektóre z najlepszych odkurzaczy potrafią wyczuć rodzaj podłogi i odpowiednio dostosować swoją moc. Oszczędza to zużycie energii i oznacza, że ​​odkurzacz automatycznie użyje optymalnej mocy. Inne mają funkcje mapowania pomieszczeń dzięki czemu łatwiej mają przygotować trasę do sprzątania

Żywotność baterii
Jest to niezbędna specyfikacja, odkurzacz powinien mieć na tyle pojemną baterie aby nie wracać co chwilę do stacji i ładować się

Pojemność
Ogólnie rzecz biorąc, im większa pojemność, tym rzadziej trzeba ją opróżniać. Oczywiście roboty sprzątające mają swoje limity odnośnie wielkości zbiornika o tyle są roboty sprzątające jak iRobot Roomba s9+ który sam potrafi opróżnić swój zbiornik.

Inteligentna technologia
Podłącz odkurzacz do telefonu, aby monitorować jego zużycie, żywotność baterii.

Pozbywanie się włosów
Jeśli masz długie włosy lub zwierzęta i planujesz kupić odkurzacz, upewnij się, że jest to taki, z którego możesz łatwo usunąć włosy. Długie włosy mają tendencję do owijania się wokół szczotki w Niektóre modele mają teraz małe rozcięcie wzdłuż paska, przez które można przeciągnąć nożyczki i z łatwością pozbyć się włosów ze szczotki. To bardzo wygodna funkcja.

Zmienne ssanie
Jest to przydatne, jeśli potrzebujesz większej mocy w przypadku dywanów z większym włosiem.

Jak działa robot sprzątający?

Używając narzędzi nawigacyjnych, takich jak czujniki, lasery i kamery, robot odkurzający porusza się po Twoim domu, odsysając sierść zwierząt, okruchy i brud do kosza na śmieci z twardych podłóg, takich jak drewno, płytki i laminaty, oraz z dywanów i innych obszarów o niskim włosiu dywaniki. Roboty wysokiej klasy często mają możliwość mapowania i uczenia się Twojej przestrzeni, więc możesz ustawić robota tak, aby sprzątał tylko jedno pomieszczenie lub określony obszar, podczas gdy tańsze modele zawierają pasy ograniczające, które umieszczasz na podłodze, aby utrzymać robota tam, gdzie chcesz. Nawet niedrogie modele mają czujniki wykrywania upadku, które zapobiegają upadkowi ze schodów.

Wiele odkurzaczy jest „inteligentnych” i współpracuje z aplikacjami, które pomagają zaplanować sesje sprzątania, a niektóre zsynchronizują się z Alexą Amazon, Asystentem Google i innymi cyfrowymi pomocnikami głosowymi. Wszystkie roboty sprzątające wracają do stacji ładujących, aby się naładować, a niektóre mogą nawet wstrzymać sesję sprzątania, naładować się i kontynuować sprzątanie od miejsca, w którym zostało przerwane. Jeśli masz zwierzęta, rozważ model z gumowym wałkiem szczotkowym. Okazało się, że łatwiej jest wyczyścić sierść zwierząt i kłaczki niż wałki z włosiem.

Zanim robot zacznie sprzątać, podnieś małe przedmioty, których nie chcesz odkurzać (sprawdź pod łóżkiem!) i upewnij się, że kable zasilające, ubrania, frędzle dywanu i przewody do rolet są schowane. O ile nie używasz odkurzacza z mopem, wyczyść wszystkie mokre plamy. Po oczyszczeniu opróżnij pojemnik na kurz.

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Podczas gdy żaden robot nie poradzi sobie ze schodami ani nie poradzi sobie z dużym brudem i gruzem, a także nie będzie lepszy od zwykłego odkurzacza, najlepsze roboty sprzątające osiągają imponujące wyniki na twardych podłogach i dywanach z niskim włosiem. Zmiatają drobne cząstki, takie jak piasek, cięższe zanieczyszczenia, takie jak płatki owsiane, makaron, metalowe śruby i orzechy, a nawet puszyste rzeczy, takie jak sierść zwierząt domowych.

Rozważ zainwestowanie w taki sprzęt, jeśli absolutnie nienawidzisz tego obowiązku lub chcesz, aby Twój dom był sprzątany częściej, niż masz na to czas lub energię. Roboty sprzątające są świetnymi środkami czyszczącymi. Wysyłaj je kilka razy w tygodniu, a złapią cały kurz i sierść zwierząt, kłaczki i brud powierzchniowy na twoich podłogach, zanim będzie miał szansę się nagromadzić lub wbić w ziemię.

 

Zobacz również
Opublikowane przez Marcin
avatar

Marcin jest redaktorem serwisu alerzeczy.pl mieszkającym w Polsce. Lubi gotować i słuchać muzyki. Najbardziej lubi pisać w kategoriach Dom i Ogród, Zdrowie oraz Supermarket. Uwielbia rozmawiać o tworzeniu treści, SEO i swoim kocie.

Nie przegap najnowszych wpisów

Nie martw się, nie będziemy wysyłać spamu
© 2024 All Rights Reserved