Jaka jest najlepsza pralka ładowana od góry?

Pralki ładowane od góry są częścią pralni od dziesięcioleci. Dzisiejsze maszyny wyposażone są w wyrafinowane panele sterowania, inteligentne dozowniki i konfigurowalne opcje cyklu prania, a wszystko to w łatwym w użyciu, oraz ciekawym.

Nowe pralki ładowane od góry oferują dwa różne mechanizmy czyszczące: mieszadło montowane pośrodku lub tarczę montowaną od dołu, zwaną wirnikiem. Oba są rozwiązania są dobre, ale wirnik nie jest tak szorstki dla odzieży i jest bardziej energooszczędny, zużywa mniej wody,.

Dzięki tym wszystkim ulepszeniom i przekształceniom nasz przewodnik po najlepszych pralkach ładowanych od góry w 2024 r. pomoże Ci wybrać, które pralka ładowana od góry odpowiada potrzebom Twojej rodziny i odzieży.

1. Ładowana od góry Pralka Whirlpool TDLR 5030L

Pralka Whirlpool TDLR 5030L

Pralka Whirlpool TDLR 5030L to gwarancja niezawodności oraz najlepszych rezultatów prania, producent daje aż 5 lat gwarancji na silnik. Posiada ona funkcje opóźnienia startu dzięki czemu możemy zaplanować pranie na później. Pralka obchodzi się delikatnie z wełnianymi sweterkami. Jest ona również energooszczędna. Wielkim atutem tej pralki jest pogram szybkiego prania w którym wypierzemy brudne ciuchy aż w 15 min!.

 

2. Ładowana od gory Pralka Electrolux EW6T5261P

ELECTROLUX to najlepsze Pralki ładowane od góry

Pralka Electrolux EW6T5261P to bardzo ciekawa propozycja. Pralka posiada sporo programów prania takich jak Program do ubrań dziecięcych, Program Antyalergiczny z parą, Program sport oraz wiele więcej ciekawych opcji. Dzięki systemowi SensiCare dostosowuje parametry cyklu prania do ładunku, aby zapobiec zbyt długiemu praniu ubrań. Tryb szybki w tej pralce trwa zaledwie 14 min

 

Więcej pralek ładowanych od góry znajdziesz na stronie poniżej

Plusy i minusy pralki ładowanej od góry?

Plusy:

  • Ergonomiczny załadunek i rozładunek
  • Można łatwo dodawać elementy w połowie cyklu
  • Szybsze cykle prania niż w pralce  ładowanej od przodu

Minusy:

  • Nie tak wydajne jak pralki ładowane od przodu, zużywające więcej dużo wody i energii w trakcie prania.
  • Mieszadło może powodować większe zużycie ubrań.

Pralki ładowane od góry oferują szereg cykli czyszczenia w znanym formacie. Wiele z nich jest wyposażonych w miękko zamykającą się, przezroczystą pokrywę, zmienny selektor poziomu wody z głębokim napełnieniem oraz możliwość dodania większej ilości ubrań w połowie cyklu.

Ładowanie tej pralki można wykonać z pozycji stojącej i nie wymaga ona tak dużego zginania jak pralki ładowane od przodu, więc dla niektórych użytkowników jest to ergonomicznie łatwiejsze i wygodniejsze. Standardowe czasy cyklu wynoszą od 60 do 80 minut dla wysokowydajnych pralek ładowanych od góry, czyli znacznie mniej niż niektóre pralki ładowane od przodu. Pralki na naszej liście to zestaw najlepszych pralek ładowanych od góry w 2024 roku które są wyposażone w jeden z dwóch mechanizmów do czyszczenia odzieży: konwencjonalne cylindryczne mieszadło z umieszczonym pośrodku stożkiem lub wirnik bez mieszadła, niskoprofilowy, montowany od dołu.

Zamontowane centralnie mieszadło zanurza odzież w wodzie przez cały cykl, obracając i tłukąc ubrania, powodując tarcie i szorując plamy. Chociaż skuteczne w czyszczeniu, to wykręcanie i skręcanie  może zaplątać ubrania i skrócić ich żywotność.

Wirnik bez mieszadła wykorzystuje płytkę, szeroką tarczę, trzepiąc i przewracając ubrania, co jest łagodniejszym, ale nadal skutecznym procesem czyszczenia. Wirnik zużywa mniej wody niż konwencjonalne mieszadło, dzięki czemu jest bardziej energooszczędny, a czasy cykli są często krótsze niż w przypadku tradycyjnego mieszadła.

Zarówno pralka wyposażona w mieszadło, jak i wirnik szybko czyści ubrania przy stosunkowo krótkim czasie cyklu w porównaniu z pralkami ładowanymi od przodu, ale wirnik jest delikatniejszy dla odzieży.

Pralek ładowanych od góry nie można układać w stosy, dlatego należy je instalować obok siebie. Pralki ładowane od przodu nie mają tego problemu. Konserwacja maszyny ładowanej od góry jest stosunkowo łatwa, wymagając od czasu do czasu przepłukania dozownika i uruchomienia pustego ładunku.

Jak wybrać najlepsze pralki ładowane od góry

Poniżej wyjaśniamy kilka głównych atrybutów pralki ładowanej od góry.

Rozmiar: pralek ładowanych od góry nie można układać w stosy, miej to na uwadze jeśli będziesz instalować je z suszarką ponieważ musi ona stać obok pralki.

Pojemność: objętość często dyktuje częstotliwość obciążeń i zużycia energii. Ładowarki od góry w naszych ocenach mają dużą pojemność w zakresie od 4,3 do 5,2 stóp sześciennych. Odpowiada to około 10kg prania lub około 15-20 ubrań plus zestaw ręczników kąpielowych lub prześcieradeł.

Koszty: Uwzględnij koszty zużycia energii i wody, aby uzyskać pełne oszacowanie kosztów posiadania takiego sprzętu.

Zużycie wody: im mniej wody zużywa się bez uszczerbku dla skuteczności czyszczenia, tym lepiej, szczególnie w obszarach podatnych na suszę, gdzie cena wody często jest wyższa.

Mieszadło: W urządzeniu ładującym od góry istnieją dwa rodzaje mechanizmów czyszczących: konwencjonalny cylindryczny stożek na środku wanny lub wirnik, niskoprofilowa, montowana od dołu obrotowa piasta. Wirniki to nowsza technologia, bardziej energooszczędna i delikatniejsza dla odzieży.

Wykończenie: Wszystkie top loadery z naszej listy są w klasycznej bieli, a większość oferuje co najmniej jedno alternatywne wykończenie.

Inne rzeczy do rozważenia

Oto kilka typowych cech pralek ładowanych od góry.

Cykle: Pralka ma zazwyczaj co najmniej cztery podstawowe cykle prania: normalne, trwałe prasowanie, ciężkie i delikatne. Bardziej zaawansowane myjki mają całą gamę cykli specjalnych, ale często za dodatkową funkcjonalność zapłacisz więcej.

Materiał bębna: Bęben ze stali nierdzewnej jest trwalszy niż bęben pokryty porcelaną lub plastikiem i wytrzymuje większe prędkości wirowania w pralkach o wysokiej wydajności. Stal nierdzewna nie pęka, nie rdzewieje, ani nie odbarwia się.

Samooczyszczanie: Niektóre pralki oferują cykl samooczyszczania, usuwając brud i bakterie z bębna i uszczelek, zapobiegając gromadzeniu się pleśni.

Para: Cykl parowy zyskuje na popularności, ponieważ usuwa uporczywe plamy i pomaga detergentowi wnikać w ubrania, nawet czyniąc je bardziej miękkimi i usuwając zagniecenia.

Szybki cykl: Szybkie cykle prania doskonale nadają się do mniejszych wsadów, zwiększając wygodę i elastyczność pralki o dużej pojemności.

Cykl odkażania: Cykl odkażania zwiększa temperaturę wody lub wykorzystuje parę w celu zmniejszenia ilości bakterii, substancji drażniących i zarazków na odzieży i pościeli.

Wi-Fi: Urządzenie obsługujące Wi-Fi jest doskonałe dla zapracowanych gospodarstw domowych, chociaż funkcje różnią się w zależności od marki. Najczęściej wbudowane Wi-Fi działa w aplikacji i umożliwia włączanie i wyłączanie zasilania, śledzenie użytkowania, rozwiązywanie problemów, a w niektórych obszarach nawet świadomość inteligentnej sieci, aby zaplanować pranie, gdy energia elektryczna jest najtańsza.
Kontrola antywibracyjna: Kilka pralek z naszej listy oferuje kontrolę antywibracyjną, automatycznie równoważącą zawartość bębna, utrzymując stabilną i cichą pralkę podczas cyklu wirowania.

Pralki ładowane od góry i często zadawane pytania

Pralki ładowane od przodu i od góry są podobne pod względem wydajności czyszczenia, ale ładowane od przodu i od góry urządzenia z wirnikami (w przeciwieństwie do ładowanych od góry z mieszadłami) są delikatniejsze podczas normalnego cyklu, dzięki czemu ubrania zużywają się mniej.

Pralki ładowane od góry zazwyczaj czyszczą szybciej niż ładowane od przodu, ale to nie wszystko. Ubrania w pralce ładowanej od góry są stale zanurzane w wodzie, co ułatwia proces czyszczenia.

Pralki ładowane od przodu przesuwają ubrania do i z wody, skracając czas namaczania, przez co  czyszczenie zajmuje więcej czasu. Jednak ponieważ pralka ładowana od przodu obraca się szybciej i ma mniej wody do usunięcia, cykl wirowania jest często krótszy niż w przypadku pralki ładowanej od góry. Ponadto czasy suszenia są często krótsze w przypadku ubrań pranych w ładowarce od przodu, ponieważ podczas wirowania wyciska się więcej wody.

Zobacz również
Opublikowane przez Marcin
avatar

Marcin jest redaktorem serwisu alerzeczy.pl mieszkającym w Polsce. Lubi gotować i słuchać muzyki. Najbardziej lubi pisać w kategoriach Dom i Ogród, Zdrowie oraz Supermarket. Uwielbia rozmawiać o tworzeniu treści, SEO i swoim kocie.

Nie przegap najnowszych wpisów

Nie martw się, nie będziemy wysyłać spamu
© 2024 All Rights Reserved