Zadbaj o swoje uprawy
Szukasz dobrych i bezpiecznych nawozów dla swoich pomidorów? Założyłeś warzywny ogródek w swoim domu i szukasz dobrych jakościowo produktów? Spójrz w nasz ranking. Specjalnie dla Ciebie wyłoniliśmy kilka najczęściej polecanych i wybieranych nawozów przez użytkowników! W zależności od tego jakie pomidory hodujemy (czy te w domu w doniczce, czy na polu) musimy wybrać od nich inny rodzaj nawozu. To dobry nawóz zapewni odpowiednia dawkę mikro i makroelementów naszym warzywom – by te były pyszne i dorodne, a przede wszystkim zdrowe. Jakie więc nawozy do pomidorów wybrać?
Substral Magiczna Siła 350g do Pomidorów – nawozy do pomidorów będą dobre i skuteczne nie tylko do nawozu samych pomidorów, ale również do innych roślin – a ten produkt jest tego przykładem. Producent tego preparatu zapewnia nas że nasze zbiory będą wyjątkowo obfite. Preparat możemy stosować codziennie i nie musimy obawiać się o to, że przenawozimy naszą roślinność. Zazwyczaj, preparat ten stosuje się w przypadku kiedy rośliny wymagają wyjątkowo interwencji, ma bowiem mocne i szybkie działanie. Możemy więc uzyskać bardzo zadowalające efekty w krótkim czasie. Absorbuje się nie tylko przez korzenie, ale również liście. Możemy łączyć go z wodą do podlewania roślin, co zdecydowanie skraca czas naszej pracy w ogrodzie. Składniki zawarte w preparacie działają długofalowo.
IncoVeritas Florovit nawóz do pomidorów i papryki 1kg – ten tani a bardzo dobry nawóz do pomidorów sprawdzi się dobrze w ogrodnictwie. Ma za zadanie wzbogacić i odżywić nie tylko pomidory ale również paprykę. W produkcie znajdują się składniki, które poprawią jakość i wzmocnią wszystkie odmiany pomidorów i papryki. Nawóz będzie doskonale pasował do pomidorów uprawianych w gruncie oraz do tych hodowanych w pojemnikach. Rośliny po zastosowaniu tego nawozu będą odporne na działanie czynników zewnętrznych i insektów różnego typu. Dodatkowo, nawóz ten poprawia wybarwienie pomidorów i podnosi ich jakość. Należy jednak pamiętać by podłoże nawozić na 2-3 tygodni przed sadzeniem.
Target Nawóz Rozpuszczalny Do Pomidorów 250g – tego preparatu również nie mogło zabraknąć naszym rankingu. Ten nawóz doskonale rozpuszcza się w wodzie, jest wieloskładnikowym preparatem typu NPK. Produkt zawiera również mikroskładniki, które aktywnie będą wspomagać wzrost pomidorów. Rośliny dzięki temu nawozowi będą zdrowe i będą długo rosnąć. Ponad to będą też odporne na różnego rodzaju choroby czy ataki insektów. Nawóz ten stosuje się w okresie wczesnej wiosny (kwiecień), i zabieg należy powtarzać co 2-3 tygodnie (do września włącznie). Zalecana dawka to 10-30g nawozu na 10 litrów wody, jednak to wszystko zależy od kondycji roślin.
Biopon Do Pomidorów I Papryki 1Kg – nawóz ten polecany jest do pomidorów i papryki różnych odmian. To wieloskładnikowy preparat mineralny, który znajdzie zastosowanie zarówno dla pomidorów hodowanych w doniczkach jak tych hodowanych w gruncie. Często użytkownicy stosują go również do pomidorów i papryki uprawianych w szklarniach czy tunelach foliowych. Nawóz bogaty jest we wszystkie potrzebne substancje odżywcze. Nawóz ten najlepiej stosować w okresie owocowania i na etapie rozsadu. Środek zawiera fosfor, dzięki któremu rośliny prawidłowo ukorzeniają się, a dodatkowo wspiera on kwitnienie. Duża zawartość potasu ma wpływ również na obfitość plonów.
Zazwyczaj pomidory uprawia się w gruncie, który wcześniej został oczywiście odpowiednio przygotowany. Najlepsza gleba do hodowli pomidorów to ziemia gliniasto – piaszczysta. Odczyn kwasowości gleby powinien być lekki (od 5.5 – 6,5 pH). Pomidory mają duże zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze (mikroelementy). Gleba pod sadzonki pomidorów musi więc być wzbogacona nie tylko o składniki odżywcze, ale także o azot. Należy również wspomnieć, że warto do gleby dodać kompost naturalny bądź przekompostowany obornik. Przygotowanie gleby najlepiej jest wykonać jeszcze w okresie jesiennym. Glebę przekopujemy razem z nawozami (w sezonie poprzedzającym wzrost roślin). Azot i cała reszta składników odżywczych będą miały czas aby odpowiednio wchłonąć się w glebę. W sezonie wiosennym możemy zacząć sadzić pomidory.
Moment wzrostu pomidora to moment kiedy potrzebuje on najwięcej składników odżywczych – a więc dobrego nawozu. Przypada on na okres letni (lipiec, sierpień). Kiedy liście sadzonek żółkną, zwijają się – wtedy cierpią one na niedobór ważnych makroelementów, które odpowiadają za prawidłowe owocowanie. Nawóz więc sprawdzi się w tej sytuacji doskonale (zwłaszcza ten wieloskładnikowy i wyselekcjonowanym składzie). Na rynku znajdziemy wiele tego typu preparatów przeznaczonych do pomidorów. Najlepsze będą tu nawozy w formie płynnej, które będziemy mogli samodzielnie przygotować.
Na rynku nawozów do pomidorów znajdziemy też nawozy jednoskładnikowe, które używane są od lat. Są to superfosfaty i saletry. Taki nawóz dostarczy roślinom fosfor i mikroelementy. Również wapń, który stosuje się w jednoskładnikowych nawozach ma wpływ na wzrost roślin i ich odpowiednie funkcjonowanie. Aby tego typu nawóz spełnił dobrze swoją funkcję, należy go wylać na około 3-4 tygodnie od momentu posadzenia młodych sadzonek pomidorów. Proces ten trzeba powtarzać potem co dwa tygodnie (w odpowiednio dostosowanych dawkach). Proces nawożenia kończymy w momencie kiedy pomidory zaczynają już dojrzewać.
Nawożenie dolistne to jedno z najczęściej stosowanych sposobów na nawożenie pomidorów (i nie tylko). Tego typu nawożenie wykonuje się w formie oprysku. W taki sposób dostarczymy roślinom odpowiednie składniki na każdym etapie rozwoju. Na początku pomidory będą potrzebować takie składniki jak: fosfor, żelazo, azot, miedź i mangan – najlepiej więc stosować wtedy nawozy w formie płynnej. Chelaty (tak nazywają się nawozy rozpuszczające się w wodzie) w szybki sposób dostarczą roślinom odpowiednich składników odżywczych. W okresie kwitnienia zaś, sadzonki będą potrzebowały nawozu, w którego składzie będą: bor, fosfor, wapń i magnez. Te składniki pomogą prawidłowemu formowaniu się owoców – będą one więc zdrowsze i bardziej oporne na infekcje czy inwazje insektów.
Przez wiele lat ten rodzaj nawożenia był uważany za mało skuteczny. Obecnie jednak to jedna z podstawowych form nawożenia roślin, warzyw i owoców. Zarówno naukowy jak i rolnicy potwierdzają, że nawożenie dolistne jest wiele bardziej efektywne, dużo szybciej widać zadowalające efekty.
Braki w składnikach odżywczych wpływają na jakość naszych pomidorów, na ich wygląd, jakość i smak. Jeśli nie dostarczymy roślinie odpowiednich składników – mikro i makroelementów jej owoce będą zwyczajnie niepełnowartościowe, będą szybko się psuć a co najważniejsze – będą gorzej smakować. Bez odpowiedniej dawki składników odżywczych rośliny mogą zacząć obumierać.
Jeśli więc zobaczysz na liściach fioletowe plamki, bądź kiedy wierzchołki pędów będą czernieć, a liście będą się skręcać – należy jak najszybciej zastosować dobry gatunkowo nawóz – obserwuj później swoje sadzonki bo w wielu przypadkach możesz jeszcze zatrzymać proces marnienia plonów.
Mamy nadzieję, że zarówno nasz ranking jak i krótki poradnik pomogą Wam wyhodować wspaniałe i pyszne pomidory i papryki!