Ranking pianin akustycznych - Jakie pianino akustyczne wybrać?

Pianino akustyczne i fortepian to klasyk wśród instrumentów. To właśnie na tych instrumentach tworzyli wielcy muzycy wielu epok. Współczesne cyfrowe urządzenia odsuwają pianina akustyczne na boczny tor, jednak wszystko co tradycyjne i klasyczne również ma swoich fanów i nigdy nie zamienili by klasycznego pianina na cyfrowe „zabawki”. Charakterystyczny dźwięk młoteczków… słyszysz?
Nasz ranking przedstawia topowe 4 instrumenty, najchętniej wybierane przez użytkowników. Jeśli również chcecie zakupić pianino akustyczne – przejrzyjcie nasz ranking i przekonajcie się, jaki sprzęt będzie strzałem w dziesiątkę?

1. Yamaha B1 PM – pianino akustyczne

Yamaha B1 PM – pianino akustyczne

Yamaha B1 PM – pianino akustyczne – dostawa i pierwsze strojenie w cenie instrumentu – Seria pianin B znanego i renomowanego producenta Yamaha projektowane są w Japonii a produkowane w fabryce w Indonezji. Są to najbardziej przystępne modele pianin w ofercie – a ta jest bardzo bogata. Zredukowane koszty produkcji wpływają na atrakcyjną cenę pianina. Produkt powstał z najlepszych materiałów i przy użyciu najlepszych technologii i technik produkcji. Seria pianin typu B słynie z czystego i klarownego brzmienia. Zastosowano w sprzęcie najlepsze komponenty konstrukcyjne (drewniane wsporniki i wzmocnienia a także odlewana ram0. Pianina te posiadają młoteczki najwyższej jakości, zapewniają więc ulepszoną akcję i mechanikę. Klawiatura reaguje doskonale, dzięki czemu pianina te są wspaniały instrumentami, idealnymi dla początkujących muzyków.
Informacje techniczne:
-88 klawiszy, 3 pedały (środkowy pedał to tłumik)
-Wysokość:109 cm
-Szerokość: 148 cm
-„grubość”: 54 cm
-Waga: 174 kg

2. Yamaha B2 PE

Yamaha B2 PE

Yamaha B2 PE – to kolejny bardzo dobry instrument, znanego i renomowanego producenta, nie mogło go więc zabraknąć na naszej top liście. Sprzęt cechuje się bardzo wytrzymałą konstrukcją, posiada tylne słupki, jako dodatkowe wzmocnienia – co daje nam głębie brzmienia i piękny dźwięk. Czysta barwa pianin producenta Yamaha i klawiatura, której mechanizm i reakcja sprawiają, że bardzo łatwo się na nich gra – to wielki atut dla każdego – choć najczęściej polecane są dla początkujących. Nie ważne czy będziesz korzystać z pianina w warunkach domowych czy w szkole – instrument nigdy Cię nie zawiedzie. Modele pianina b2 i b3 są wyposażone w płytę rezonansową, która wykonana jest z litego świerku. Pianino ma również wzmocnioną koronę, co gwarantuje nam doskonałą jakość brzmienia.
Informacje techniczne:
-88 klawiszy
-3 pedały
-Szerokość: 149 cm
-Wysokość: 113 cm
-Głębokość: 53 cm
-Waga: 194 kg

3. Yamaha B3 PE

Yamaha B3 PE

Yamaha B3 PE – to kolejny bardo dobry sprzęt w naszym rankingu. Pianino to doskonale sprawdzi się dla początkującego. Pianina producenta Yamaha z serii B to niezrównane bogactwo i głębia brzmienia. Mechanizm i reakcja sprzętu sprawiają, że łatwo się na nim gra. Świerkowa płyta rezonansowa i wysokiej klasy filcowe młotki z filcem podkładowym, do tego żeliwna rama i sprawdzony mechanizm klawiatury sprawiają, że B3 jest zgodny z filozofią Yamaha (wartość i przystępność cen).
Informacje techniczne:
-88 klawiszy
-3 pedały
-Szerokość: 152 cm
-Wysokość: 121 cm
-Głębokość: 61 cm
-Waga: 237 kg

4. Kawai K-600

Kawai K-600

Kawai K-600 – producent Kawai od prawie 90 lat zajmuje się konstruowaniem nowoczesnych pianin, wykorzystując do tego pionierskie materiały i rozwiązania, które służą udoskonaleniu pracy instrumentu. W sprzęcie zastosowano niezwykle wytrzymałą płytę rezonansową wraz z listwami wzmacniającymi. Klawisze pianin z serii K są wykonane z laminowanego drewna. Dodatkowo, są one wzmocnione przez metalowe podpórki.
Informacje techniczne:
-akcja klawiatury: Millennium III
-materiał płyty: twardy świerk
-listwy tylne: cztery, w pełni laminowane
-wymiary: 134 × 153 × 65cm
-waga: 280kg
-młoteczki: mahoniowe
-powierzchnia klawiszy: NEOTEX™

Poradnik zakupowy

Jak działa pianino akustyczne?

Pianino to instrument akustyczny, wyposażony w struny – to właśnie one kiedy zostają wprowadzone w drganie (poprzez uderzanie w nie młoteczkiem) wydają dźwięk. Kiedy uderzysz w klawisz, uruchomisz cały mechanizm – połączony z nim młoteczek opada na konkretną strunę. Każdy klawisz ma swój oddzielny młoteczek. Kiedy puścisz klawisz – struny zostaną wyciszone.
Struny wewnątrz instrumentu są umieszczone pionowo.
Pierwszy instrument klawiszowy z mechanizmem młoteczkowym powstał już w 1709 roku, jednak te istniejące do dziś powstały dopiero na początku XIX wieku.
W pianinach na dole, po środku, montowane są pedały – zazwyczaj są dwa, choć zdarzają się i trzy. Czemu one służą? Prawy pedał służy do przedłużenia zagranego dźwięku (będzie go słychać nawet po zdjęciu palców z klawiszy). Środkowy pedał maksymalnie wycisza brzmienie. Zaś lewy pedał powoduje lekkie wyciszenie (świetnie sprawdza się, kiedy gramy utwory w wersji „piano”).

Jak wybrać najlepsze pianino?

Dobre pianino akustyczne to takie, którego dźwięk po uderzeniu w klawisz nas zachwyci. Prawdziwi znawcy rozpoznają nawet minimalne „usterki”. Płytki i przenikliwy dźwięk, zwłaszcza w górnych rejestrach od razu powinien zwrócić naszą uwagę i wzbudzić w nas niepokój. Natomiast w dolnych dźwiękach powinno nas przeszyć wielowarstwowe brzmienie o bardzo przyjemnej i głębokiej barwie.
Efekt niewłaściwego brzmienia, może być spowodowany tym, że do produkcji instrumentu zostały użyte zamienniki z tworzywa sztucznego.
Nierówna klawiatura, odklejająca się okładzina klawiszy, wady wewnętrzne – uszkodzenie młoteczków, strun czy luz na kołkach stroikowych, albo co gorsza – pęknięcia na płycie rezonansowej (zbyt suche powietrze w pomieszczeniu) – to wskazówki by absolutnie nie kupować danego instrumentu.
Należy pamiętać, że raz, bądź dwa razy do roku pianino powinno być strojone.

Mamy nadzieję, że nasz ranking ułatwi Wam wybór odpowiedniego pianina akustycznego dla Was!

Zobacz również
Opublikowane przez Marcin
avatar

Marcin jest redaktorem serwisu alerzeczy.pl mieszkającym w Polsce. Lubi gotować i słuchać muzyki. Najbardziej lubi pisać w kategoriach Dom i Ogród, Zdrowie oraz Supermarket. Uwielbia rozmawiać o tworzeniu treści, SEO i swoim kocie.

Nie przegap najnowszych wpisów

Nie martw się, nie będziemy wysyłać spamu
© 2024 All Rights Reserved