Znajdź spawarkę dla siebie
Szukasz naprawdę dobrego i niezawodnego sprzętu, do swojej firmy, bądź do użytku domowego, który z łatwością będzie łączył różne typy metali czy tworzyw sztucznych? Właśnie dla Ciebie powstał nasz ranking. Znajdziesz tu kilka spawarek, polecanych przez użytkowników – najchętniej kupowanych w ubiegłym roku. Porównaj stosunek jakości do ceny poszczególnych urządzeń i zdecyduj się na to, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania! Dobra spawarka musi być niezawodna w eksploatacji a także bezpieczna; musi nam się z nią również komfortowo pracować.
Lincoln Electric SpeedTec 200C – dla wielu użytkowników to najlepsza spawarka dostępna na rynku. Spawarka chwalona jest między innymi za swój kolorowy i czytelny wyświetlacz TFT, za dużą ilość schowków przydatnych do przechowywania niewielkich akcesoriów, za multifunkcyjność urządzenia, a także za możliwość pracy z wykorzystaniem przedłużacza. Trzeba również wspomnieć o zmniejszonym zużyciu energii elektrycznej, ma to spore odzwierciedlenie w rachunkach za prąd, zwłaszcza jeśli często i długo korzystamy ze sprzętu. Zawdzięczamy to specjalnej cewce o znacznej indukcyjności, która umieszczona jest w zasilaczu – poprawia ona współczynnik mocy. Spawarka ta sprawdzi się dla: CO2, argonu czy gazów mieszanych. Spawarka, w kompletnym zestawie uwzględnia przewody: gazowe, zasilające, masowe i niezbędne rolki. Waga urządzenia jest dość spora, ale ma wbudowane kółka, które ułatwiają jego przemieszczanie.
Bester Spawarka Inwertorowa 210-Nd – to kolejny model spawarki, który warto przetestować, polecany jest przez wielu użytkowników zadowolonych z urządzenia. Spawarka ma kompaktowe wymiary, które zdecydowanie ułatwiają jej przenoszenie, jest bardzo precyzyjna i ma cyfrowy wyświetlacz, który ułatwia obsługę spawarki. Ponad to urządzenie ma świetne parametry spawalnicze i intuicyjnie ustawia wartości. W modelu tej spawarki zastosowano technologię IGBT (połączenie tranzystorów bipolarnego z polowym typu MOS). Tak więc łatwo steruje się urządzeniem i możemy być pewni swojego bezpieczeństwa w czasie pracy. Spawarka ta ma moduł Lift TIG, co przekłada się na znacznie szybsze zajarzenie. Obudowa maszyny jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Model przeznaczony jest głównie do łączenia metalowych struktur o średniej i małej grubości – sprawdzi się więc doskonale w domu.
Kraft&Dele KD 1855 – spawarka ta ceniona jest głównie za swoje kompaktowe wymiary, za łatwość przenoszenia, za generowanie trwałego łuku elektrycznego, a także za to, że jest urządzeniem bardzo uniwersalnym. Połączymy nią bowiem stal węglową, stopową, nierdzewną a także i miedź czy elementy nieżelazne. Dodatkowo, opcja zasilania z sieci jak i możliwość korzystania z agregatu prądotwórczego, daje nam większe pole manewru, nie zawsze bowiem mamy dostęp do gniazdka zasilającego. Ten model spawarki odznacza się też obecnością technologii PWM (wytwarzanie dużej energii, która umożliwia cięcie danego surowca). W kompletnym zestawie otrzymamy przewody masowe i spawalnicze, tarcze ochronną, i pełną instrukcję obsługi urządzenia. Sprzęt zmieścimy do każdego bagażnika, a wymiary i ciężar (około 4 kilogramów) urządzenia sprawią, że nie będziemy potrzebowali pomocy do jego włożenia czy wyjęcia z pojazdu.
Magnum MMA POWER VIP 4000 – to kolejna bardzo dobra spawarka, polecana przez wielu u użytkowników, nie mogło więc zabraknąć jej w naszym zestawieniu. Urządzenie głównie zachwalane jest za: szybkie zajarzanie łuku, sprawność spawalniczą (około 60%), za łatwość obsługi i za wykonanie w technice inwertorowej. To doskonały sprzęt dla użytkowników, którzy nie mają doświadczenia w pracy z tego typu urządzeniami. Spawarka ma też kilka układów, które zabezpieczają przed przypadkowym przegrzaniem, przed zmiennym napięciem, przed przeciążeniem czy przed brakiem stabilnego zasilania. Spawarka ta korzysta z modułu Anti Stick (jego aktywność widać podczas zwarcia elektrody i spawanego materiału – szybko więc odetniemy napięcie i oderwiemy element). W zestawie otrzymamy również pas nośny, więc będziemy mogli wygodnie przenosić spawarkę na ramieniu, bez konieczności jej dźwigania. Moc urządzenia to 200A – więc będzie świetnie sprawdzać się w łączeniu stali nierdzewnej, żaroodpornej, miedzi, żeliwa czy aluminium.
MAGNUM SPAWARKA MIG 208 ALU SYNERGIA – to naprawdę dobra spawarka, z nieco wyższej półki cenowej niż poprzednie. Ma ona jednak wiele zalet, które przemawiają za kupnem właśnie tego modelu. Między innymi: czas cyklu pracy na poziomie 40%, średnica elektrody to 5mm, sprzęt automatycznie dobiera parametry, jednak manualnie również możemy je ustawić, a także to, że do zestawu dostajemy wiele akcesoriów dodatkowych (przyłbica samościemniająca, reduktor, druty spawalnicze, butla wielokrotnego użytku, izolatory, łączniki, dysze i różnego rodzaju końcówki). Spawarka ta ma programy, które dostosowują moduły do charakterystyki połączonych elementów (żeliwo, stal, aluminium, części nieżelazne). Spawarka ta zapewnia również świetną kontrolę nad łukiem, a to poprawia precyzję naszego działania. Tryb lutospawania również jest godny uwagi, jest bowiem przydatny do pracy z karoserią samochodową. Trwałość i stabilność zespolenia elementów z blach ocynkowanych mamy zagwarantowaną!
Kraft&Dele Kd1856 – ta tania spawarka ma wielu fanów, którzy często korzystają z tego typu urządzeń w swoim domu. Głównymi zaletami urządzenia są: kompaktowe rozmiary, niewielka waga, łatwość w transporcie, czas cyklu pracy (60%), technologia PWM (pozwala na cięcie elementów, bez konieczności korzystania z kolejnych urządzeń) i wysokowydajny inwerter. Do pracy ze spawarką możemy używać różne elektrody (kwaśne, zasadowe i celulozowe). Z urządzeniami możemy korzystać po podpięciu do gniazdka, ale również przy użyciu agregatu prądotwórczego, co znacznie ułatwia pracę. Spawarka ma również kilka trybów zabezpieczających, przed przypadkowym przegrzaniem czy przeciążeniem (czujnik termiczny i wentylator chłodzący). Spawarka posiada również program Anti Stick (natychmiastowe odcięcie prądu i oderwanie od materiału – stali, żeliwa czy aluminium).
Ideal PRAKTIK 205 DIGITAL PRAKTIK205D – jeśli szukasz naprawdę dobrej i niezawodnej spawarki, koniecznie przyjrzyj się temu modelowi. Spawarka jest lekka i ma kompaktowe wymiary, ma jednofazowe zasilanie, możliwość pracy metodą MMA, posiada również bardzo wyraźny, cyfrowy wyświetlacz i elektroniczne sterowanie. Przydatnymi technologiami zastosowanymi wu urządzeniu są także Hot Start czy Arc Force (ułatwiają zajarzenie łuku i zapobiegają przypadkowemu wygaśnięciu) – to świetna spawarka dla amatorów. W zestawie wraz z urządzeniem otrzymujemy również przewód masowy i spawalniczy, a także pasek naramienny i i instrukcję obsługi. Spawarka ta wyróżnia się wydajnym układem chłodzenia, zapobiega on nadmiernemu przegrzaniu się urządzenia. Dodatkowo, spawarka ma też ochronę przeciwzwarciową Anti Stick, dzięki której urządzenie natychmiast odcina prąd i możemy szybko oderwać przyklejoną elektrodę od danego elementu.
Lincoln Electric Bester Powertec i320C ADVANCED – dla wielu użytkowników, to właśnie najlepsza spawarka, jest niezawodna i ma wiele możliwości praktycznego zastosowania. Zaletami sprzętu są także – nowoczesna ergonomia, cyfrowy wyświetlacz, wytrzymała konstrukcja i odporna na uszkodzenia obudowa i znakomite parametry łuku. Spawarka ma bardzo intuicyjny panel sterowania, który znacznie ułatwia obsługę, zwłaszcza amatorom. Maszyna w automatyczny sposób zapisuje preferowane ustawienia, więc nie musimy każdorazowo na nowo zapisywać ustawień. Producent na spawarkę daje aż 3 letnia gwarancję. Maszyna ta przystosowana jest nawet do najbardziej wymagających warunków przemysłowych. Kiedy ustawisz tryb True Heavy Duty – zwiększysz żywotność urządzenia jeszcze bardziej.
Bester Midimagster-1801 – zakup tej spawarki to wiele korzyści dla użytkownika. Wielu nawet wyspecjalizowanych spawaczy poleca to urządzenie. Wśród zalet urządzenia, możemy wymienić: ochronę termiczną przed przegrzaniem, ma wbudowaną specjalną półkę na butlę z gazem, regulację wysuwania drutu, dwurolkowy zespół podający i użytkownicy bardzo chwalą urządzenie za intuicyjną obsługę. Sprzęt stworzony został do zespalania elementów z aluminium i stali (nierdzewnej, niskowęglowej i niskostopowej). Wraz ze spawarką otrzymujemy wiele dodatkowych akcesoriów – przyłbicę pasywną, węża gazowego, spray antyodpryskowy, rękawice, uchwyty magnetyczne, dysze, reduktor a także końcówki różnego rodzaju. Maszyna przystosowana jest do zasilania sieciowego. Na urządzenie otrzymujemy dwuletnią gwarancję.
Welder Fantasy ARC MMA ADORE X/160 IGBT X160 – to już ostatnia na naszej liście polecana przez użytkowników, tania spawarka. Ma ona kompaktowe wymiary, konstrukcja urządzenia jest lekka, łatwo się ją przenosi; sprawność urządzenia plasuje się na poziomie 60%, dużym atutem jest również cyfrowy wyświetlacz, który ułatwia nam pracę. Spawarka nadaje się do różnego typu elektrod (zasadowych, celulozowych i rutylowych). Łatwo i stabilnie możemy w urządzeniu regulować natężenie prądu. Spawarka ta ma systemy chroniące przed gwałtownym przegrzaniem, albo brakiem stabilnego zasilania. W zestawie wraz ze spawarką otrzymamy, maskę spawalniczą, szczotko-młotek, uchwyt masowy i elektrodowy – to więc pełne wyposażenie.
Dobra i tania spawarka może nam służyć naprawdę długo i niezawodnie – zarówno w celach domowych jak i na firmie – gdzie sprzętu używa się dużo częściej. Najlepsza spawarka musi mieć konkretne walory eksploatacyjne, które będą przekładać się na klasę ich użytkowania. Należy więc podczas zakupu zwrócić głównie na takie aspekty jak: pobór mocy, czas cyklu pracy, specyfikacja wersji inwertorowej i transformatorowej, rodzaj podajnika drutu, średnica elektrody, prąd spawania…
Oczywiście ostateczna decyzja będzie zależała od tego do czego będziemy jej głównie używać. Często wielkie znaczenie mają również – grubość i rodzaj najczęściej spawanego materiału.
Jeśli chcesz kupić sprzęt sprawdzonego i renomowanego producenta spawarek, zwrócić uwagę na takie firmy jak: Sherman, Deca, Lincoln, Telwin, Bester, Tiger, Aspa, Magnum czy Welder Fantasy.
Wybór tego typu sprzętów na rynku jest ogromny, więc zarówno amator jak i profesjonalista znajdzie urządzenie, które będzie spełniać wszystkie wymagania.
Spawarki nie tylko używane są przez profesjonalistów, bo tego typu sprzęt często przydaje się w przydomowym garażu.
Spawarki możemy podzielić na:
-Spawarki transformatorowe – mają one mało skomplikowaną budowę i są stosunkowo tanimi urządzeniami. Do spawania będą potrzebować dużego poboru prądu.
-Spawarki inwertorowe – mają zaś małe gabaryty i wagę. Mają skomplikowaną konstrukcję – sprawdzają się głównie w specjalistycznych warsztatach.
Jest kilka ważnych elementów, na które należy zwrócić uwagę, a mianowicie:
Profesjonalne spawarki plazmowe – czyli przecinarki – służą do cięcia metalowych elementów metodą plazmową. Źródło plazmowe podaje na gaz pod ciśnieniem na palnik. Zabudowany czujnik ciśnienia mierzy ciśnienie doprowadzanego gazu, zaś układ elektryczny operuje zaworem proporcjonalnym. To wszystko ma na celu utrzymanie właściwego przepływu.
Na rynku spawarek plazmowych jest naprawdę wiele. Nie wszystkie spawarki plazmowe są jednak dobre, ponieważ każdy ma własne oczekiwania co do działania takiego sprzętu. Wybierając więc przecinarkę plazmową, musimy zwrócić uwagę na jej najważniejsze parametry. Jednak najważniejsze jest, zwrócić uwagę na to jaki jest maksymalny prąd cięcia, który jest wyznacznikiem mocy tego urządzenia.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to maksymalna grubość cięcia. Następnie, na parametry gazu plazmowego i rodzaj chłodzenia uchwytu.
Pamiętajcie również, że tanie spawarki nie zawsze są dobre. Jeśli więc szukacie sprzętu, który posłuży wam długi czas – wybierzcie produkty z wyższej półki cenowej.
Wśród najczęściej wybieranych i renomowanych producentów spawarek plazmowych znajdują się: Magnum, Sherman, Stamos, Ideal Plasma.
Umiejętność spawania jest bardzo przydatna – nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy mieli użyć spawarki – nawet we własnym domu czy warsztacie. W większości warsztatów, gdzie pracuje się z metalem i jego obróbką – spawarka może okazać się wręcz nieodzownym sprzętem. Spawanie półautomatyczne odbywa się w osłonie gazów obojętnych chemicznie (hel i argon), bądź aktywnych (dwutlenek węgla). Spoiwo umieszcza się w podajniku, potem przez naciśnięcie spustu, automatycznie spoiwo jest podawane przez końcówkę prądową – przez co możliwe jest zajarzenie łuku.
Podajniki dzieli się na dwa typy: dwu i cztero rolkowe.
Podajniki cztero rolkowe są najczęściej wybierane, ponieważ sprawdzają się przy spawaniu stopów z aluminium – drut aluminiowy jest bowiem elastyczny więc jego stabilne podawanie jest niezbędne.
Jeśli zdecydowałeś się na zakup spawarki aluminium, podczas jej zakupu koniecznie zwróć uwagę na kilka czynników:
W naszym rankingu znajdziecie różnego rodzaju spawarki, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Mamy nadzieje, że nasz krótki poradnik ułatwi Wam wybór odpowiedniej spawarki dla Was, dla użytku domowego czy do firmy.