Najlepsze gry planszowe dla dzieci - jaką grę planszową wybrać?

Gry planszowe dla dzieci nie muszą być nudne, ale trzeba przesiać wiele niewypałów, aby znaleźć perełki, które oferują wymagającą, interaktywną i wciągającą zabawę raz za razem. Aby znaleźć nasze ulubione gry planszowe dla dzieci i rodzin, zbadaliśmy ponad 50 gier, przeglądaliśmy recenzje i sami graliśmy w gry.

Chociaż klasyczne gry dla dzieci zawsze będą miały swoje miejsce w naszych sercach i domach, w tym przewodniku skupiliśmy się na grach względnie najnowszych. My również nie nastawialiśmy się na listę wszystkich najlepszych gier dla dzieci, bo jest zbyt wiele doskonałych. Zamiast tego wyróżniliśmy gry, które wprowadzają dzieci (i dorosłych) w nowe gatunki, pomagają im rozwijać umiejętności, oferują prowokujące i dostosowane do wieku wyzwania, wciągające tematy i unikalne projekty.

W tym przewodniku skupiamy się na grach dla dzieci w wieku przedszkolnym i podstawowym, a także na tych, w które mogą grać dorośli i dzieci.

1. Haba Moja Pierwsza W Ogrodzie

Haba Moja Pierwsza W Ogrodzie Pl Hb7612

Wiek: 2 do 5
Gracze: od 1 do 5
Długość rozgrywki: 10 do 15 minut

Jak grać: Dzieci współpracują ze sobą, aby zebrać wszystkie owoce z drzew, zanim dopadnie je upierdliwy kruk. Na podstawie rzutu kością gracze będą wybierać owoce, które dodadzą do wspólnego kosza, albo przesuną kruka o jedno miejsce bliżej drzew.

Dlaczego ta gra jest świetna: Haba Moja Pierwsza W Ogrodzie to gra  dla rodzin z małymi dziećmi, które zaczynają przygodę z grami: Wprowadza podział na tury i proste, ale celowe wybory. Podoba nam się, że jest to gra bezkonkurencyjna, kooperacyjna i że działa równie dobrze w trybie jednoosobowym, jak i w grupie.

2. Haba Active Kids Rhino Hero

Haba Active Kids Rhino Hero

Wiek: 5+
Gracze: od 2 do 5
Długość rozgrywki: od 5 do 15 minut

Jak grać: Gracze na zmianę ostrożnie układają karty „ścian” w kształcie litery L i płaskie karty „dachów”, aby zbudować wspólną wieżę. Karty dachów mają symbole, które pokazują graczom, jak umieścić ściany i kiedy przenieść drewnianego nosorożca superbohatera na wyższe piętro, zwiększając niepewność, gdy wieża z kart rośnie coraz wyżej. Gra kończy się, gdy gracz z powodzeniem umieści wszystkie swoje karty dachów, lub sprawi, że wieża się przewróci.

Dlaczego ta gra jest świetna: Rhino Hero, najlepiej grą dla dzieci na BoardGameGeek. Gra nie wymaga zbyt wielu strategii poza zręczną obsługą i lekkim dotykiem, co czyni ją dostępną dla dzieci w różnym wieku. Dwustronne karty dachów oferują zarówno tryb łatwy, jak i ekspercki (w tym drugim trzeba umieścić karty ścian w bardziej wymagających, mniej stabilnych konfiguracjach), a recenzje na i BoardGameGeek wskazują, że jest to zabawa i wyzwanie również dla starszych dzieci. Rozszerzona wersja tej gry, Rhino Hero: Super Battle, dodaje trzech nowych superbohaterów i złoczyńców.

3. Gra planszowa ICECOOL (edycja polska)

Gra planszowa ICECOOL (edycja polska)

Wieki: 6+
Gracze: od 2 do 4
Czas: 30 minut

Jak grać: Ta gra zręcznościowa wymaga przerzucania i obracania figurek pingwinów przez wielopokojowy tor gry sprytnie skonstruowany z kartonowych pudełek z gniazdami. W każdej rundzie jeden z graczy zostaje woźnym, starającym się złapać figurki pozostałych, biegających pingwinów. Runda kończy się, gdy jeden z biegaczy zbierze wszystkie swoje żetony ryb lub gdy woźny złapie każdego z biegaczy.

Dlaczego ta gra jest świetna: Ice Cool otrzymało nagrodę w 2017 roku, nazwaną ją „doskonałą grą zręcznościową”. Ponieważ kawałki pingwina są wyważone (i wyglądają jak malutkie kręgle), zakrzywiają się i obracają w nieoczekiwany sposób; podobnie jak w przypadku kulek, pinballa, wyzwanie i umiejętności polegają na wymyślaniu właściwych kątów, prędkości i siły, aby kawałki poruszały się w sposób, w jaki chcesz (a nawet wykonywały skoki i sztuczki). Ice Cool jest również jedną z najlepiej ocenianych gier dla dzieci na BoardGameGeek. Jest dostępna dla dzieci w wieku 6 lat, ale recenzenci zauważyli, że szybkie tempo, szalona akcja i trudna krzywa uczenia się sprawiają, że jest to wyzwanie i zabawa również dla dorosłych. Sama rozgrywka jest wyjątkowo intuicyjna dla dzieci

 

4. Epoka Kamienia Junior

GRA EPOKA KAMIENIA JUNIOR DLA DZIECI STRATEGI

Wiek: 5+
Gracze: 2 do 4
Czas: 15 do 20 minut

Jak grać: Epoka Kamienia Junior to dziecięca wersja uznanej gry rodzinnej Stone Age(Epoka Kamienia). Obie gry to strategie oparte na zasobach: Celem jest zebranie zasobów (kłów, owoców, zwierząt), które następnie można wymienić na chaty, które wykorzystasz do budowy swojej wioski z epoki kamienia. Gracze poruszają się po planszy, wybierając i przerzucając kafelki umieszczone wokół planszy; kafelki te wskazują, o ile pól należy się przesunąć lub do którego miejsca należy przeskoczyć. Za każdym razem, gdy gracz zdobywa chatkę, kafelki są odwracane z powrotem, więc zapamiętywanie położenia kafelków staje się dodatkową strategią w poruszaniu się po grze.

Dlaczego ta gra jest świetna: Epoka Kamienia zdobył nagrodę w 2016 roku, a jury pochwaliło grę za destylację złożonych elementów gry, takich jak te, które można znaleźć w ukochanych grach dla dorosłych, takich jak Osadnicy z Catanu i oryginalnej Epoce Kamienia, zbieranie, przydzielanie i odzyskiwanie zasobów; oraz planowanie i handel — w grę odpowiednią i dostępną dla dzieci w wieku 5 lat.

 

5. Gra planszowa Planeta

Gra planszowa Planeta

Wiek: 8+
Gracze: 4
Czas: 30 do 45 minut

Jak grać: Wspaniała gra strategiczna, która zachęca do świadomości ekologicznej, Planeta pozwala dzieciom zbudować kwitnący ekosystem z pustego łupka – 12-stronnego, trójwymiarowego. Gracze na zmianę dokładają magnetyczne płytki terenu (takie jak lasy, oceany i góry) do swojej planety. W oparciu o swój teren rywalizują również o zbieranie kart zwierząt. Gracz, który ma najwięcej terenów pustynnych, na przykład, wygrywa kartę węża.

Dlaczego ta gra jest świetna: Gra daje naucza o zwierzętach i ich siedliskach. Zasady są proste do przyswojenia, ale na tyle elastyczne, że pozwalają na różne strategie gry, co sprawia, że gra jest bardzo regrywalna. Oszałamiający projekt 3D dodaje również przyjemnego dotykowego twistu.

 

6. Gra planszowa Magiczny Labirynt

Gra Magiczny Labirynt

Wieki: 6+
Gracze: 2 do 4
Czas: 25 minut

Jak grać: W Magicznym Labiryncie gracze muszą wymyślić, jak odzyskać przedmioty z planszy do gry, jednocześnie poruszając się po ukrytym pod nią labiryncie. Plansza do gry składa się z dwóch warstw: Na dolnej warstwie gracze ustawiają plastikowe barierki, tworząc „magiczny labirynt”. Górna warstwa to siatka bez predefiniowanych ścieżek. Pionki są magnetyczne i kiedy gracz porusza się po siatce, ciągnie metalową kulkę wzdłuż spodu planszy – aż do momentu uderzenia w jedną ze ścian, co powoduje oderwanie się kulki i potoczenie jej w dół, kończąc tym samym turę i odsyłając gracza do punktu wyjścia. Sztuczka polega na tym, aby metodą prób i błędów oraz mapowania mentalnego odkryć położenie i konfigurację niewidzialnych ścian, a tym samym wytyczyć jasną drogę do obiektu.

Dlaczego ta gra jest świetna: Osobiście jestem fanem tej gry, która zdobyła również nagrodę w 2009 roku, ponieważ wymaga pamięci i świadomości przestrzennej: Musisz mentalnie mapować i pamiętać, gdzie są ściany, podczas odkrywania i ścigania się po planszy.

7. Sushi Go Party!

Sushi Go Party!

Wiek: 5+
Gracze: 2 do 4
Czas: 20 minut

Jak grać: Sushi Go to błyskawiczna gra karciana typu „wybierz i podaj”. W każdej rundzie gracze wybierają jedną kartę z ręki, a następnie przekazują resztę następnemu graczowi. Karty są w tematyce sushi, z rysunkowymi ilustracjami sashimi, nigiri, pierożków i innych przysmaków. Gracze próbują zbudować różne zestawy kart, aby zdobyć punkty.

Dlaczego ta gra jest świetna: Szybka gra która jest popularna na w serwisach aukcyjnych, z ponad tysiącem pięciogwiazdkowych recenzji. Sushi Go jest świetna dla rodzin, ponieważ to gra, która nie wymaga czytania lub rozpoznawania liczb, jest dostępna dla młodszych dzieci, a jednocześnie pozostaje zabawna dla starszych dzieci i dorosłych.

 

8. Dixit wydanie 2021

Rebel Dixit wydanie 2021

Wiek: 6+
Gracze: 3 do 6
Długość: 30 minut

Jak grać: Gracze otrzymują po sześć kart z prowokującymi i fantastycznymi ilustracjami. W każdej rundzie jeden z graczy jest graczem prowadzącym, który wybiera kartę (bez ujawniania jej) i wygłasza krótką wypowiedź – zdanie, wiersz, historię, piosenkę lub nawet pojedyncze słowo – na temat tego, co jest na niej przedstawione. Pozostali gracze wybierają spośród swoich kart tę, która ich zdaniem najlepiej pasuje do wypowiedzi gracza prowadzącego. Zdobywasz punkty, jeśli poprawnie zidentyfikujesz kartę gracza prowadzącego lub ktoś inny zagłosuje na twoją kartę, ale system punktacji Dixit premiuje bycie wystarczająco tajemniczym, ale nie zawiłym: Jeśli wszyscy lub nikt nie zidentyfikuje karty gracza prowadzącego, gracz prowadzący nie otrzymuje żadnych punktów.

Dlaczego ta gra jest świetna: Ponieważ nie wymaga czytania, liczenia ani zapamiętywania zasad, w Dixit mogą grać zarówno dzieci, jak i dorośli o różnym poziomie umiejętności. Gra Dixit zdobyła nagrodę w kategorii gier dla szerokiej publiczności, a jej wyjątkowość polega na tym, że wspiera i nagradza kreatywność, opowiadanie historii i dyskurs, a nie szybkie obliczenia czy sprytne strategie. Osobiście gramy w tą grę w gronie znajomych w wieku 30 lat + i bawimy się świetnie. Ilość dodatków do gry sprawia że gra staje się strasznie regrywalna.

 

9. Karuba - gra planszowa dla dzieci

Karuba - gra planszowa dla dzieci

Wieki: 8+
Gracze: 2 do 4
Czas: 30 do 40 minut

Jak grać: W Karubie każdy gracz posiada planszę w kształcie wyspy, na której umieszcza, w różnych punktach wzdłuż krawędzi, cztery figurki poszukiwaczy przygód i cztery odpowiadające im świątynie. Każdy gracz posiada również zestaw ponumerowanych płytek przedstawiających odcinek ścieżki. Wyznaczony „główny poszukiwacz przygód” wybiera i woła, którego kafelka użyć w każdej turze; gracze decydują, czy położyć kafelek na planszy, czy go wykupić, aby przesunąć jednego z poszukiwaczy przygód w kierunku jego świątyni – otrzymujesz punkty za każdym razem, gdy poszukiwacz przygód dotrze do swojej świątyni. Jeśli wylądujesz na specjalnej płytce, zostaniesz nagrodzony klejnotami lub kawałkami złota, również wartymi punkty.

Dlaczego ta gra jest świetna: Natura gry sprawia, że jest ona dobrze dopasowana do osób, które preferują gry, które są mniej bezpośrednio konkurencyjne. „Gracze nie mają bezpośredniego wpływu na innych graczy, poza [przez] wyścigiem, by dotrzeć do świątyni wcześniej niż drugi gracz. Wszystko sprowadza się do interesujących wyborów, jakie gracze podejmują w kwestii rozmieszczenia ścieżek. Karuba jest wystarczająco złożona, aby spodobać się bardziej doświadczonym graczom, ale szybkie tempo (gra trwa tylko około pół godziny) i temat przygody sprawiają, że jest odpowiednia dla młodszych graczy.

 

10. Gra dla dzieci Kingdomino

Kingdomino

Wiek: 8+
Gracze: 2 do 4
Czas: 15 do 20 minut

Jak grać: Gracze wybierają kafelki przedstawiające różne tereny (woda, las, pola) i ustawiają je tak, aby utworzyć siatkę królestwa. Zasady są krótkie i dość proste – kafelek musi połączyć się z innym kafelkiem o tym samym rodzaju terenu, a siatka musi zachować określony rozmiar – ale dynamiczna struktura gry (kolejność, w jakiej gracze wybierają nowe kafelki ciągle się zmienia) i złożone decyzje sprawiają, że gra staje się wymagającą łamigłówką.

Dlaczego ta gra jest świetna: Jeśli kochasz grać w domino, Kingdomino jest nowatorskim podejściem i świetnym sposobem na wprowadzenie młodszych dzieci do strategii i logicznego myślenia. Szybkie tempo i łatwość, z jaką można nauczyć się gry, sprawiają, że jest to doskonała gra rodzinna, w którą można grać z dziećmi już od 8 lat.

Zobacz również
Opublikowane przez Marcin
avatar

Marcin jest redaktorem serwisu alerzeczy.pl mieszkającym w Polsce. Lubi gotować i słuchać muzyki. Najbardziej lubi pisać w kategoriach Dom i Ogród, Zdrowie oraz Supermarket. Uwielbia rozmawiać o tworzeniu treści, SEO i swoim kocie.

Nie przegap najnowszych wpisów

Nie martw się, nie będziemy wysyłać spamu
© 2022 All Rights Reserved