Znajdź ranking najlepszych kołowrotków spinningowych - dowiedz się jaki kołowrotek spinningowy wybrać!

Chociaż opinie na temat przynęt wędkarskich są łatwe do zdobycia, stosunkowo niewiele osób poświęca tyle czasu na zastanawianie się nad wyborem kołowrotka – a to może być błąd. Chociaż oczywiście wybór odpowiedniej przynęty do ryby i wody, na której się znajdujesz, jest bardzo ważny, posiadanie niewłaściwego kołowrotka może mieć wpływ na twoje wrażenia z łowienia.

Kołowrotki spinningowe są najczęstszym rodzajem kołowrotków i będą stanowić większość opcji, które widzisz w sklepach wędkarskich. I jest wiele powodów, dla których są popularne. Są dość łatwe w użyciu dla początkujących, dobrze dostosowują się do szerokiej gamy zastosowań wędkarskich i są generalnie tańsze niż inne, bardziej wyspecjalizowane kołowrotki, takie jak baitcastery.

Jednak w kategorii kołowrotków spinningowych istnieje wiele opcji, a ja podzielę się, czego szukać i wyróżnię kilka typów w zależności od rodzaju wędkowania i wędkarza. Ale najpierw lista w której znajdziesz ranking najlepszych kołowrotków spinningowych do kupienia online.

1. Kołowrotek Shimano Sienna Fg C 3000

Kołowrotek Shimano Sienna Fg C 3000

Posiadam tę Siennę do ultralekkiego łowienia i jest to płynnie działający, wysokiej jakości kołowrotek Shimano, pomimo jego budżetowej ceny. Kołowrotek rzuca dalej, niż można by sądzić po jego niewielkiej wadze, a przedni hamulec i system zapobiegający cofaniu Super Stopper II szybko zatrzymują wszelkie luzy.

Shimano Sienna Fg C 3000 jest również dostępna w różnych rozmiarach, więc jeśli łowisz mieszankę gatunków, możesz kupić nieco cięższe modele do rozmiaru 4000.

PLUSY
  • Ultralekki, idealny na długie sesje
MINUSY
  • Do łowienia większych ryb możesz potrzebować innego kołowrotka

2. Kolowrotek spinningowy Shimano Vanford 2500

Kolowrotek spinningowy Shimano Vanford 2500

Są pewne cechy, których możesz oczekiwać od kołowrotka spinningowego z wyższej półki: gładki odlew, niewielka waga, wysokiej jakości części wewnętrzne, odporność na korozję i znaki towarowe dla prawie każdej cechy i części kołowrotka. Vanford ma to wszystko, ale głównym powodem wydania ponad pieniędzy na ten kołowrotek jest to, że jest wystarczająco wszechstronny. Jak mówi opis produktu Shimano, może to być Twój kołowrotek „od łowienia pod lodem po łowienie przy brzegu”.

Poza zapewnieniem reputacji Shimano w zakresie inżynierii i jakości (szczególnie w przypadku kołowrotków z wyższej półki, takich jak Vanford), otrzymujesz dwuletni okres gwarancji, chociaż kołowrotek powinien wytrzymać znacznie dłużej.

PLUSY
  • Ultralekki, ale poradzi sobie z szeroką gamą rodzajów połowów w słonej lub słodkiej wodzie
MINUSY
  • brak

3. Kołowrotek Daiwa Bg 3000

Kołowrotek Daiwa Bg 3000

Cena tego kołowrotka spinningowego może wydawać się wysoka dla osób przyzwyczajonych do kupowania tańszych zestawów wędkarskich, ale jest to kołowrotek spinningowy wysokiej jakości, który ma wytrzymać więcej niż kilka sezonów i ma funkcje zwykle zarezerwowane dla kołowrotki wyższej klasy, takie jak uszczelniony system hamulca i anodowane aluminium, które są odporne na korozję.

PLUSY
  • Długowieczny model, który przetrwa próbę czasu
MINUSY
  • brak

4. Kołowrotek Shimano Stradic Fl C 5000 Xg

Kołowrotek Shimano Stradic Fl C 5000 Xg

Agresywne brania i trudne warunki siedliskowe słodkowodnych okoni czynią z nich nieco trudny przypadek do zakupu kołowrotka. Niektórzy wędkarze preferują precyzję i prostotę kołowrotka castingowego do połowu okoni, ale wraz z rozwojem technologii kołowrotków spinningowych, ich popularność w połowach okoni wzrosła. Do precyzyjnych rzutów i walki z zdeterminowanym okoniem, kołowrotek Shimano Stradic Fl C 5000 Xg jest idealny.

Bardzo płynne rzuty pozwalają na bardziej precyzyjne rozmieszczenie przynęt w typowych miejscach występowania okoni, takich jak powalone drzewa, roślinność i inne struktury. Sztywność kołowrotka skutkuje lepszym przeniesieniem mocy korbki na rzeczywiste zwijanie linki podczas walki z większymi okoniami

 

Co wziąć pod uwagę kupując kołowrotki spinningowe?

Rozmiar

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest rozmiar. Kołowrotki spinningowe są oceniane na podstawie wagi linki, którą mają obsługiwać, więc jeśli łowisz głównie na linki o wytrzymałości 2.5-4kg, po prostu szukaj kołowrotków, które są najwyżej oceniane dla tej wagi. Nie musisz zwracać uwagi na wymiary kołowrotka, a jedynie na jego wagę.

Przełożenie a kołowrotki spinningowe

Przełożenie to kolejna powszechna specyfikacja wymieniona dla kołowrotków spinningowych, która może być myląca, szczególnie dla początkujących wędkarzy. Proporcja pojawi się na przykład jako „5,2:1”, co oznacza nic bez punktu odniesienia. Przełożenie oznacza dla twojego doświadczenia wędkarskiego, że niższe przełożenia zwijają wolniej, podczas gdy wyższe przełożenia zwijają szybciej. Większość kołowrotków mieści się w zakresie od 4:1 do 6:1, przy czym 6 jest szybszym kołowrotkiem. Jeśli nie masz pewności, czy chcesz mieć szybszy czy wolniejszy kołowrotek (różne techniki łowienia wymagają różnych prędkości), wybierz średni lub szybki kołowrotek 5:1 i więcej. Główną zaletą wolniejszych kołowrotków jest to, że zapewniają one większy moment obrotowy do powolnego kręcenia potężnymi rybami, ale szybsze kołowrotki są bardziej wszechstronne, ponieważ zawsze można nawijać szybki kołowrotek wolniej, ale nie można szybciej wykręcić kołowrotka.

System przeciągania

Kołowrotki spinningowe mają również systemy hamulca i chociaż różnice między różnymi systemami hamulca nie wpływają zbytnio na doświadczenie przeciętnego wędkarza, przedni hamulec (w porównaniu z tylnym) wydaje się być bardziej wytrzymały i trwalszy. Niektóre droższe kołowrotki oferują uszczelnione / wodoodporne systemy hamulca, które również przedłużą żywotność kołowrotka. Jeśli masz szczęście łowić w miejscu, w którym regularnie holujesz bardzo duże ryby, po prostu kup kołowrotek, który zniesie dodatkowe obciążenie.

Liczba łożysk

Liczba łożysk to kolejna powszechna specyfikacja,  zobaczysz jedne z najtańszych kołowrotków reklamujących 11 lub więcej łożysk. Podczas gdy więcej łożysk ogólnie wskazuje na gładszą pracę kołowrotka, jakość jest ważniejsza niż ilość, więc nie zakładaj, że więcej łożysk oznacza lepszy kołowrotek. Liczby są zwykle podawane jako „6+1”, co oznacza 6 łożysk kulkowych i jedno łożysko wałeczkowe.

Waga

Waga to kolejny problem, ponieważ dodatkowe gramy mogą powodować zmęczenie na dłoniach i ramionach po długim dniu spędzonym na wodzie. Jest to szczególnie niepokojące dla dzieci, starszych osób i początkujących, którzy martwią się zmęczeniem. Lżejsze kołowrotki są na ogół droższe, ale pozwalają na dłuższe komfortowe łowienie.

Materiały

Wreszcie materiały sprowadzają się do dwóch podstawowych opcji: grafit i aluminium. Oba materiały są lekkie, ale aluminium generalnie jest tańsze i trwalsze, a grafit jest nieco lżejszy. Grafit powinien być twoim wyborem, jeśli często łowisz w słonej wodzie, ponieważ jest bardziej odporny na korozję niż aluminium. Anodowane aluminium za to jest bardziej odporne na korozję i jest powszechnie stosowane w rolkach z wyższej półki.

Jak wybraliśmy najlepsze kołowrotki spinningowe w naszym rankingu?

Nasze wybory tutaj opierały się na moim wieloletnim doświadczeniu łowienia, a także kilkuletniej naprawie kołowrotków dla jednej z największych firm wędkarskich i kołowrotków. Dorastałem łowiąc głównie okonie.

Chociaż dostępnych jest wiele świetnych kołowrotków, skoncentrowaliśmy nasz wybór na najczęściej dostępnych i najpopularniejszych markach, które wędkarze znajdą w sklepach internetowych oraz w bardziej popularnych sklepach wielkopowierzchniowych. Każdy z tych kołowrotków będzie łowił ryby, ale początkujący powinni zacząć od jednego z naszych budżetowych lub początkujących typów. Jeśli łowisz już od jakiegoś czasu i wiesz, jaki rodzaj ryb i technikę preferujesz, możesz wybrać jeden z kołowrotków, które są bardziej przeznaczone do tego celu.

Zobacz również
Opublikowane przez Marcin
avatar

Marcin jest redaktorem serwisu alerzeczy.pl mieszkającym w Polsce. Lubi gotować i słuchać muzyki. Najbardziej lubi pisać w kategoriach Dom i Ogród, Zdrowie oraz Supermarket. Uwielbia rozmawiać o tworzeniu treści, SEO i swoim kocie.

Nie przegap najnowszych wpisów

Nie martw się, nie będziemy wysyłać spamu
© 2024 All Rights Reserved