Dowiedz się jaka wędka będzie dla Ciebie najlepsza

Kiedy wybierzesz idealną wędkę w oparciu o swoje umiejętności i poziom doświadczenia, zwiększysz swoje szanse na udaną wyprawę wędkarską. Innymi słowy, ucząc się jak wybrać wędkę o odpowiedniej mocy, długości, akcji i materiale, przybliżysz się do wielkiego połowu.

Wędka jest jednym z najważniejszych, jest to jeden z  najbardziej oczywistych elementów każdej wyprawy wędkarskiej. Jako wędkarz, wędka pomoże Ci wprowadzić przynętę do wody z dokładnością i bez płoszenia ryb. Odkąd człowiek zorientował się, że używanie wędki jest lepszym sposobem na łowienie ryb niż trzymanie żyłki, a dzięki technologii, jest teraz więcej opcji niż kiedykolwiek. Możesz iść do sklepu z artykułami wędkarskimi i zdasz sobie sprawę, że wybór idealnej wędki nie jest łatwym zadaniem, ponieważ będziesz miał do czynienia z ogromną ilością opcji.

Jak więc wybrać idealną wędkę? Oprócz tego, że wiesz, jaki rodzaj ryb będziesz miał na celowniku, powinieneś wiedzieć, gdzie będziesz łowił. Ale to nie wszystko; należy również wziąć pod uwagę długość, moc i akcję wędki. Pamiętaj, że dobra wędka nie uczyni cię dobrym wędkarzem. Jednak słaba wędka ograniczy nawet najlepszych wędkarzy. Dzieje się tak dlatego, że wędka jest Twoim narzędziem, a wprawny rzemieślnik zawsze lepiej poradzi sobie z dobrym narzędziem.

Dlatego ten artykuł prowadzi Cię przez niektóre z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrej wędki. Pamiętaj, dobra wędka pozwoli Ci mieć lepsze wyczucie tego, co dzieje się na końcu haka, a to jest ważne w każdym scenariuszu połowu.

Komponenty wędek

Bycie zaznajomionym z komponentami wędki sprawi, że o wiele łatwiej będzie dokładnie wiedzieć, co działa najlepiej dla Ciebie. Ogólnie rzecz biorąc, te komponenty są takie same, ale mogą mieć nieznaczne różnice w oparciu o projekt wędki.

Rękojeść

Uchwyt jest zasadniczo częścią wędki, którą będziesz trzymał. Uchwyty są zazwyczaj wykonane z pianki EVA lub korka lub kombinacji obu, aby zapewnić wygodny i ostateczny uchwyt. Należy pamiętać, że uchwyty mogą różnić się długością. Jeśli więc planujesz dłuższe rzuty, warto wybrać wędkę z dłuższym uchwytem. Jest tak dlatego, że umożliwia to zaangażowanie obu rąk, jeśli połów jest cięższy. Z kolei wędka z krótszą rękojeścią będzie idealna, jeśli chcemy rzucać na krótkich dystansach lub jedną ręką.

Inne ważne, ale opcjonalne części uchwytu to uchwyt dzielony i uchwyt pistoletowy. Podczas gdy dzielone uchwyty są popularne wśród wędkarzy łowiących okonie, uchwyt pistoletowy pomoże Ci utrzymać ogólną wagę wędki na minimalnym poziomie podczas wykonywania krótkich rzutów lub używania lżejszych przynęt.

Siedzisko kołowrotka

To nie jest miejsce, w którym siedzisz. Jest to miejsce, które trzyma kołowrotek na wędce. Jest to miejsce, w którym wsuwasz stopkę kołowrotka w kołnierz. Odgrywa to kluczową rolę w zapewnieniu lepszego wyczucia i wyeliminowaniu luzów i drgań kołowrotka.

Najlepsze siedziska kołowrotków wykonane są z grafitu, aby zapewnić Ci lepsze wyczucie. Materiał ten sprawia również, że są one trwałe, co jest ważne, jeśli planujesz łowić w słonej wodzie. Wręcz przeciwnie, tańsze wędki mają uchwyty kołowrotka wykonane z nie wyściełanego metalu, który może zardzewieć z czasem, a to jest zła rzecz.

Blank i przelotki

Blank to główna część wału wędki. Znajdziesz tu prowadnice umieszczone wzdłuż blanku. Są to pętle lub okrągłe elementy, przez które przewlekana jest linka wędkarska, aby zapewnić Ci większą kontrolę. Prowadnice są zazwyczaj wykonane z plastiku, metalu i ceramiki. Niektóre z nich są również pokryte chromem w celu zmniejszenia tarcia i ścierania się żyłki.

Wędki castingowe mają przelotki skierowane w stronę nieba, natomiast wędki spinningowe mają przelotki skierowane w stronę ziemi.

Skuwki

Niektóre wędki są składane, co oznacza, że można je rozłożyć na dwie części. W związku z tym, będziesz miał męską i żeńską część, która jest miejscem, gdzie dwie części wędki łączą się dla lepszego wykorzystania. Podczas łączenia tych dwóch części, ważne jest, aby zapewnić, że wyżej opisane prowadnice ustawią się w tej samej linii, aby zapewnić prostą drogę do wędkowania.

Wybór długości wędki

Teraz, gdy masz już pod ręką najważniejsze elementy wędki, możesz zacząć szukać cech, które idealnie pasują do Twojego stylu łowienia. Długość wędki może mieć duży wpływ na Twoje możliwości rzutowe. Długość jest zwykle liczona od szczytówki do ostatniej części uchwytu i może wynosić od 1,2 metra do 4,2 metra. Normalne wędki mierzą jednak od 1,8 do 2,4 metra.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej długości, ważne jest, aby mieć na uwadze swoją technikę połowu. Innymi słowy, krótsze wędki są odpowiednie, jeśli chcesz rzucać na krótsze odległości, podczas gdy dłuższe wędki są przeznaczone do rzucania na większe odległości.

Chodzi o to, że krótsze wędki są idealne do walki wręcz, gdzie nie potrzebujesz wędki, która musi się bardziej wyginać lub rozciągać, szczególnie podczas walki z rybą. Dlatego powinieneś rozważyć wybór krótszej wędki jeśli będziesz łowił z łodzi lub w bliskiej odległości z rybą. Krótsza wędka jest idealna do łowienia w miejscach, gdzie linka może się zaczepić, takich jak lasy, drzewa i chwasty. Z kolei dłuższe wędki będą odpowiednie, jeśli chcesz rzucać na dużą odległość i pokonać większą ilość wody. Są one idealne do połowów głębinowych lub jeśli będziesz łowić z pomostów.

W zasadzie ważne jest, aby przy wyborze najlepszej długości wziąć pod uwagę środowisko, w którym łowisz, jak również rodzaj ryb, które będziesz łowił.

Materiały na wędki

Wiele nowoczesnych wędek wykonanych jest z grafitu lub włókna szklanego. Doświadczeni wędkarze zazwyczaj preferują wędki grafitowe, ponieważ są one sztywne i mocne. Są one również bardzo czułe, dzięki czemu znacznie łatwiej jest wykryć branie na lince. Główną wadą wędek wykonanych z grafitu jest to, że są one bardziej kruche, więc powinieneś wziąć to pod uwagę.

Inną popularną opcją są wędki wykonane z włókna szklanego. Choć mogą być nieco cięższe, są bardzo mocne, trwałe i wymagają niewielkiej konserwacji. Możesz rozważyć ten rodzaj wędki, jeśli chcesz łowić agresywne gatunki ryb, takie jak szczupak czy piżmowiec. Możesz również wybrać wędki, które łączą w sobie zarówno grafit jak i włókno szklane, aby zapewnić sobie wszechstronność wymaganą do połowu różnych gatunków w różnych warunkach.

Moc i akcja

Czasami określana jako stożkowatość lub waga, moc jest zasadniczo ilością siły, którą musisz przyłożyć, aby wygiąć wędkę. Wędka z większą mocą będzie o wiele łatwiejsza do zginania i jest idealną wędką.

Jeśli chodzi o akcję, to jest to stopień ugięcia wędki. Wędki o wolnej akcji uginają się bliżej rękojeści, dzięki czemu są bardziej elastyczne. Są one świetne do lżejszych przynęt i ryb. Z drugiej strony wędki o szybkiej akcji uginają się w górnej trzeciej części blanku i są sztywniejsze, idealne do cięższych przynęt i cięższych gatunków ryb. Istnieją również wędki o średniej akcji, które dają połączenie obu światów i są najbardziej uniwersalne.

Rodzaj wędki do wyboru

Masz już pomysł na odpowiednią długość, moc i akcję, które są idealne dla Twojej wędki. Ale to nie wszystko, powinieneś wybrać typ wędki, który jest idealny dla Twojej sytuacji. Obejmują one:

Wędki jerkowe – Mają przewodniki na górze blanku. Ma to na celu zapewnienie większej dokładności przy wykonywaniu rzutów. Wędki jerkowe są trudniejsze w użyciu dla początkujących, ponieważ mogą one łatwo splątać szpulę, jeśli nie obchodzisz się z nimi ostrożnie, ponieważ ich rozmiary przewodników są mniejsze, ale są idealne, jeśli chcesz więcej precyzji na linii. W odróżnieniu od nich, wędki spin-castingowej mają większe przelotki i są idealne, jeśli jesteś początkujący, ale nie dadzą ci dużo dokładności lub większej kontroli nad linią.

Wędki spinningowe – są mniejsze i lżejsze od wędek castingowych. Powinieneś je rozważyć, jeśli planujesz używać kołowrotka spinningowego. Tego typu wędki mają przelotki w dolnej części blanku i są łatwiejszymi w użyciu opcjami. Oznacza to, że są one idealne, jeśli zaczynasz i szukasz lżejszej wędki.

Wędki surfcastingowe – Te są idealne do połowów surfingowych i są bardzo długie, aby umożliwić Ci rzucanie na większe odległości.

Wędki morksie – są to idealne wędki do łowienia z łodzi. Świetnie nadają się do łowienia na głębokim morzu. Wszystko co musisz zrobić to zarzucić linkę i czekać na branie ryby.

Wędki muchowe – przeznaczone są do łowienia na muchę.

Wędki dla dzieci – Są to wędki o idealnej wadze i rozmiarze dla dzieci.

Wnioski

Posiadanie odpowiedniej wędki pozwoli Ci uzyskać jak najwięcej z Twojego rzutu. Pamiętaj, że wędka niekoniecznie sprawi, że staniesz się świetnym wędkarzem, ale zwiększy twoje szanse na złapanie ryby i oczywiście sprawi, że wędkowanie będzie przyjemniejsze.

Zobacz również
Opublikowane przez Marcin
avatar

Marcin jest redaktorem serwisu alerzeczy.pl mieszkającym w Polsce. Lubi gotować i słuchać muzyki. Najbardziej lubi pisać w kategoriach Dom i Ogród, Zdrowie oraz Supermarket. Uwielbia rozmawiać o tworzeniu treści, SEO i swoim kocie.

Nie przegap najnowszych wpisów

Nie martw się, nie będziemy wysyłać spamu
© 2024 All Rights Reserved